کنگره جهانی فناوری های هوشمند
اسپانسر شوید
دبیر علمی کنگره

جناب آقای نیما امیر شکاری

عضو پژوهشکده پولی و بانکی

دبیر علمی کنگره

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :عضویت در خبرنامه فناوری اطلاعات

گردش مالی مراکز رشد و پارک های فناوری 30 هزار میلیارد ریال است

23 بهمن 1396

اراک - ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گردش مالی 228 مرکز رشد و پارک های علم و فناوری کشور در سال جاری معادل 30 هزار میلیارد ریال است.

به گزارش ایرنا، مسعود برومند روز دوشنبه در آیین بهره برداری از سایت اصلی پارک علم و فناوری استان مرکزی در اراک، افزود: 230 میلیون دلار صادرات در سال گذشته از محل دانش مراکز رشد و پارک های فناوری برای کشور حاصل شد.
وی اظهار کرد: توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در دهه اخیر در دستور کار قرار گرفته و اکنون 30 هزار نفر در 42 پارک فناوری و 186 مرکز رشد مشغول کار هستند.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: کشور ما با توسعه این بخش و همکاری مراکز تحقیقاتی در زمینه تولید علم، رتبه یک منطقه و رتبه 17 را در جهان به دست آورده است.
برومند افزود: دانش زمانی به ثروت می انجامد که با فناوری و تجاری سازی همراه شود و محل تحقق این مهم در پارک های علم فناوری و مراکز رشد کشور است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایجاد اشتغال در 50 سال گذشته به شکل سنتی و با ایجاد زیرساخت های صنایع بزرگ مهیا می شد اما رویکرد اشتغالزایی کشور درحال تغییر و در این زمینه کمک گرفتن از مراکز رشد و پارک های فناوری محوری اساسی است.
برومند افزود: تکیه بر روش های نوین اشتغالزایی با استفاده از دانش روز، سرمایه گذاری کمتر و اشتغال بیشتری اصل مهمی است که در این راستا عنصر اصلی دانش و تخصص در مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عمده مراکز علمی و دانشگاهی کشور در مقوله کارآفرینی با مراکز رشد و فناوری همکاری مطلوب دارند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی نیز در این آیین گفت: فناوری اطلاعات در کشور به مرحله بلوغ رسیده و اطلاعات با سرعت سرسام آور رشد می کند و همسو با این روند، جایگاه علمی ایران نسبت به اوایل انقلاب تغییر اساسی داشته است.
حقیقی افزود: در سال های گذشته 699 مقاله علمی در کشور نوشته و چاپ شده بود و امروز به برکت انقلاب اسلامی 39 هزار و 918 مقاله ثبت شده و رتبه علمی ایران در دنیا 17 و در منطقه به جایگاه برتر رسیده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی گفت: مراکز رشد و فناوری باید بکوشند دانش و تخصصی را به ثروت تبدیل کنند تا از منافع آن درآمد برای کشور حاصل شود.
حقیقی، به رابطه اثرگذار دانشگاه و صنعت اشاره کرد و افزود: برقراری و تقویت این ارتباط باید به تولیدات کیفی و افزایش اشتغال منجر شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش از حضور پررنگ مردم در راهپیمایی 22 بهمن تقدیر کرد.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی نیز گفت: پارک علم و فناوری استان مرکزی سال 81 با هدف ایجاد فضای مطلوب برای رقابت و تولید مراکز رشد و فناوری اطلاعات کلید زده شد.
محمد رفیعی افزود: با توجه به جایگاه استان مرکزی به عنوان مرکز مستقل، ظرفیت مطلوبی برای سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات وجود دارد.
وی اظهار کرد: راه اندازی مرکز رشد آی.سی.ای از برنامه های توسعه ای این مجموعه برای سال آتی است.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: 165 شرکت دانش بنیان در سال جاری با گردش مالی 6 هزار میلیارد ریال در استان مرکزی فعالیت دارند.
رفیعی افزود: صادرات شرکت های دانش بنیان استان مرکزی در سال جاری به کشورهای اروپایی یک میلیون و 258 هزار دلار است.
رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: در برنامه ششم توسعه نیاز است تا 60 هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال شوند.
وی، ایجاد و تقویت دیپلماسی فناوری و توسعه ارتباطات بین المللی، ایجاد رویکرد عملیاتی اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در استان، ایجاد مرکز رشد تخصصی فناوری اطلاعات، ایجاد مرکز رشد علوم انسانی، ایجاد مرکز نوآوری، راه اندازی مرکز رشد در شهرستان ها و توسعه مرکز رشد جامع واحدهای فناوری را از جمله برنامه های آتی پارک علم و فناوری استان مرکزی عنوان کرد.
در این آیین سایت اصلی پارک علم و فناوری استان مرکزی با 11هکتار وسعت با صرف 150 میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
75 شرکت دانش بنیان در استان مرکزی فعالیت دارند.

irna


783
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش