کنگره جهانی فناوری های هوشمند
اسپانسر شوید
دبیر علمی کنگره

جناب آقای نیما امیر شکاری

عضو پژوهشکده پولی و بانکی

دبیر علمی کنگره

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :عضویت در خبرنامه فناوری اطلاعات

امنیت برای تجهیزات تلفن همراه

31 شهریور 1395

دبیرخانه همایش بین المللی فناوری اطلاعات اعلام می دارد: وقتی از جایی به جای دیگر می‌رویم، در حالی‌که تجهیزات قابل ‌حمل را در تلفن همراه خود داریم تا چه اندازه از امنیت برخورداریم؟ برخی مواقع که از این تجهیزات استفاده‌می‌کنیم، اشتباه‌هایی را مرتکب می‌شویم که می‌توانند مشکلاتی را به بار آورند. اما یک کاربر آگاه می‌تواند از تنظیمات و ابزارهایی استفاده کند که در تعامل با تجهیزاتش از امنیت بیشتری برخوردار باشد. یکی از بزرگ‌ترین خطرها در استفاده از تجهیزات تلفن همراه این است که آن‌ها را گم کنیم یا این‌که به سرقت بروند. خطر بعدی تهدیدی است که به آن حمله کافی‌شاپ می‌گوییم.

تجهیزات همراه قابل حمل هستند و اندازه کوچک آن‌ها باعث می‌شود آن‌ها را در جایی گم کنید. هرچند می‌توانید دوباره مشابه وسیله‌ای را که گم‌کرده‌اید، بخرید. اما درباره اطلاعات مهمی که گم‌شده‌اند، چه‌كاری می‌خواهید انجام دهید؟ در چنین مواقعی از چه راه‌حل‌هایی می‌توانید استفاده كنید؟ تجهیزات همراه‌خود را قفل کنید. وسایل همراه را می‌توان قفل کرد و كاری‌كرد که برای دسترسی دوباره به آن رمزعبور را که پیش‌تر تعیین کرده‌اید، درخواست کنند. حتی بعضی‌ها تجهیزاتشان را چنان تنظیم می‌کنند که پس از چند بار وارد‌کردن رمز‌عبور نادرست یا تلاش ناموفق برای لاگین، داده‌های آن را پاک کند. با تنظیمات مربوط به قفل وسایل‌ همراه ‌خود آشنا شوید و از حداکثر امکانات آن استفاده کنید. تا می‌توانید داده‌های کمتری روی آن‌ها ذخیره کنید. اگر از آن‌ها برای ویرایش یک یا دو سند استفاده می‌کنید، ایرادی ندارد، اما ازتجهیزات تلفن‌همراه به‌عنوان جایی برای ذخیره بلند مدت داده‌های حساس استفاده نکنید.

خدمات Find-me

بعضی از تجهیزات تلفن همراه امکاناتی مانند سرویس MobileMe اپل دارند که با استفاده از آن‌ها چنانچه تجهیزات تلفن همراه‌شما گم شد، می‌توانید آن‌را ردیابی و جست‌‌و‌جو کنید. همین که متوجه شدید‌، ‌ تجهیزات‌‌‌شما گم شده به‌سرعت به خدمات موسوم به Find-me مراجعه کنید تا ببینید آیا می‌توانید آن ‌را پیدا کنید. با استفاده از MobileMe می‌توان از راه‌ دور داده‌های موجود در تجهیزاتی را که گم شده یا به سرقت رفته‌اند، پاک کرد. این کار را بی‌درنگ انجام دهید و اکنون به بررسی حمله کافی‌شاپ می‌پردازیم. تجهیزات تلفن همراه جدید را با خود به کافی‌شاپ یا هر جای دیگری برده‌اید، وارد سرویس وای‌فای آنجا می‌شوید و شروع می‌کنید به انجام کارهای‌خود در اینترنت، اما هر فرد دیگری در محدوده سرویس وای‌فای مذکور می‌تواند همه ارتباط‌های شما را شنود کند.

مهاجم برای انجام حمله کافی‌شاپ فقط به چند ابزار رایگان یا دیگر ابزارهایی نیاز دارد که به بسته‌های داده‌ منتقل‌‌شونده در یک شبکه بی‌سیم دسترسی پیدا می‌کنند و بسیار تکان‌دهنده است که چرا بسیاری از سایت‌های معروف برای محافظت از داده‌هایتان که بین تجهیزات‌ شما و آن سایت‌ها دریافت و ارسال می‌شوند، از رمزنگاری استفاده نمی‌کنند.اما باز هم در این‌‌باره خبرهای خوبی وجود‌دارد. امروزه، بسیاری از تجهیزات تلفن همراه برای این‌که از اطلاعات ویژه‌ ما محافظت کنند، چندین قابلیت مختلف دارند. برخی از آن‌ها چنین هستند:

داده‌های شبکه ‌خود را رمزنگاری کنید. بهترین دفاع در برابر حمله کافی‌شاپ ایجاد یک تونل مجازی شخصی یا VPN است. حتی اگر به شرکت‌های ارائه‌دهنده این خدمات دسترسی ندارید، هنوز هم راه مناسبی برای فعال کردن VPN وجود دارد. به این‌ترتیب، همه داده‌هایتان در وای‌فای محلی در یک تونل رمزنگاری شده حرکت کرده و از حمله‌های کافی‌شاپ مصون می‌مانند. امروزه، بسیاری از شرکت‌های بزرگ ازVPNها استفاده می‌کنند، اما حتی شرکت‌های کوچک نیز می‌توانند از مسیریاب‌ها یا سرورهای دارای VPN استفاده کنند که چندان هم‌گران نیست. افراد دیگر نیز می‌توانند در کامپیوترهای شخصی خود به سادگی از نرم‌افزار سرور VPN استفاده کنند ‌(فقط مطمئن شوید که استفاده از آن‌ها قوانین کاربری آی‌اس‌پی شما را نقض نکند)

متأسفانه هنوز برای رمزنگاری داده‌هایی که به‌صورت محلی در آی‌پد و آی‌فون ذخیره شده‌اند، گزینه‌های زیادی وجود ندارد. امید می‌رود این وضعیت رفته‌رفته تغییر‌کند، اما باید بدانید که در حال‌حاضر اسناد مختلف و داده‌های مربوط به برنامه‌هایی که روی این تجهیزات قابل‌حمل ذخیره شده‌اند، به‌طور‌معمول رمزنگاری نشده‌اند و به همین‌دلیل، توصیه کردیم تا جایی که امكان دارد داده‌های‌خود را روی چنین تجهیزاتی ذخیره نکنید.گونه دیگری از حمله کافی‌شاپ نیز وجود دارد که باید به آن توجه داشته‌باشید. از کافی‌شاپ‌ها برای انجام امور حساس استفاده نکنید. شاید فردی در آن اطراف اطلاعات ویژه‌‌ای را که روی نمایشگر به نمایش درآمده ببیند و به سادگی توسط وب‌کم یا دوربین تلفن همراه از آن عکس بگیرد. از این‌رو، کافی‌شاپ‌ها و جاهای مشابه برای انجام اموری چون پر‌کردن فرم کارت اعتباری مناسب نیستند.

 

برگزاري همايش‌ بین المللی فناوری اطلاعات، روح جديدي در كالبد پژوهشي جامعه فناوری اطلاعات كشور به ويژه پژوهشگران عزیز مي‌دمد. ضمن دعوت از همه اعضاي محترم علمي و دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي به شركت فعال در همايش بین المللی فناوری اطلاعات، درخواست مي‌شود با ارايه پيشنهادات وارسال مقالات سازند‌ه‌ي خود، كميته‌هاي علمي و اجرايي را در برگزاري هر چه بهترهمايش فناوری اطلاعات ياري نمایید.همایش بین المللی فناوری اطلاعات در تهران برگزار می گردد.یکی از محورهای همایش بین المللی فناوری اطلاعات، امنیت در تجهیزات قابل حمل می باشد. پژوهشگر گرامی جهت اطلاع از محورهای همایش بین المللی فناوری اطلاعات کلیک نمایید.

 

 

برچسب ها: فناوری اطلاعات ، آی تی ،مقاله آی تی ، همایش آی تی ، اخبار فناوری اطلاعات ، مقاله رشته فناوری اطلاعات ، همایش فناوری اطلاعات 95 ،همایش بین المللی فناوری اطلاعات ،تجارت الکترونیکی ، بازاریابی الکترونیکی ، دولت الکترونیکی ، روابط عمومی الکترونیک ، شهر الکترونیکی ، امنیت ، درگاه پرداخت الکترونیکی ، استاندارد EDIFACT ، رمزنگاری ، پروتکل های ایمن ، گردشگری الکترونیکی ، فاوا ، فروشگاه اینترنتی ، فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی ، استانداردهای امنیت ، دیوار آتش ، شبکه‌ها،آموزش مقاله نویسی ، نگارش مقاله

 

 

 

 

 


1060
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش