کنگره جهانی فناوری های هوشمند
اسپانسر شوید
رییس شورای راهبردی کنگره

سرکار خانم زهرا اربابی

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر شورای راهبردی کنگره

جناب آقای سید محمد تقی بطحایی

عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

دبیر شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

جناب آقای نیما امیر شکاری

عضو پژوهشکده پولی و بانکی

دبیر علمی کنگره

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :عضویت در خبرنامه فناوری اطلاعات

رمزنگاری و رمز گذاری چیست و چه اهمیتی دارد؟

25 شهریور 1395

واحد خبری همایش بین المللی فناوری اطلاعات اعلام می دارد: به گزارش موسسه امنیت کامپیوتری (CSI) در سال 2010حدود 71% از اطلاعات منتقل شده و 53% از اطلاعات ذخیره شده برروی حافظه های کامپیوتری رمزگذاری شده بودند. رمزنگاری می تواند برای حفاظت از اطلاعات ذخیره شده بر روی انواع حافظه کامپیوتری از جمله حافظه های فلش مورد استفاده قرارگیرد. امروزه رمزگذاری برای محافظت از اطلاعات در حمل و نقل استفاده می شود. بعنوان مثال داده هایی که از طریق شبکه های مختلف، اینترنت ، تلفن همراه ، میکروفن بی سیم ، دستگاه مخابره داخل ساختمان، دستگاه های بلوتوث منتقل می شوند نیز کاربرد دارند. در سال های اخیر موارد بسیاری درمورد اطلاعاتی که درحین انتقال رهگیری شده اند گزارش شده است. برای رمز گذاری و حفاظت از اطلاعات روش های مختلفی وجود دارد اما یکی از قدیمیترین برنامه های کاربردی عمومی رمز نویسی PGP نام دارد، که در سال 1991 توسط Phil Zimmermann نوشته شده است.

الگوریتم های مورد استفاده برای رمزنگاری به دو دسته متقارن و نامتقارن تقسیم می شوند در الگوریتم های متقارن هر دو طرفی که قصد رد و بدل کردن اطلاعات را دارند از یک کلید مشترک برای رمزگذاری و نیز رمزگشایی استفاده می‌کنند. در این حالت بازگشایی و رمزگزاری اطلاعات دو فرآیند معکوس یکدیگر می‌باشند.درالگوریتم های نامتقارن که امنیت بسیار بالاتری نسبت به الگورتیم متقارن دارد، به جای یک کلید مشترک از یک جفت کلید به نامهای کلید عمومی (Public Key) و خصوصی (Private Key) استفاده می‌شود. کد رمزگذاری عمومی است پس هر کسی می تواند پیغام خود را رمزگذاری کند اما کد رمزگشایی خصوصی است پس تنها گیرنده می تواند آن را از حالت رمزگذاری خارج کند. امروز استفاده از این روش در اکثر شبکه های کامپیوتری رایج است. تمام کامپیوترهای عضو شبکه به کلید عمومی دسترسی دارند و تنها گیرنده پیغام به کلید خصوصی دسترسی دارد.

 

   Public key: برای به رمز گذاری اطلاعات استفاده می شود.

   Plaintext: متنی است که قرار است رمزگذاری شود.

   Encryption Algorithm: الگوریتم رمزگذاری اطلاعات

   Private Key: کلیدی که برای رمزگشایی استفاده می شود.

   Cipher text: متن تغییر یافته پس از رمز گذاری

   Decryption Algorithms: الگوریتم رمزگشایی است.

 

برای رمز گذاری اطلاعات می توانید با توجه به میزان اهمیت و حجم و زمان محاسبات و با استفاده از اطلاعات ارائه شده در بالا یک روش را انتخاب و استفاده کنید. بطور خلاصه می‌توان گفت که الگوریتم های متقارن دارای سرعت بالاتر و الگوریتمهای نامتقارن ‌ دارای ‏امنیت بهتری هستند. در ضمن گاهی‌ از ترکیبی‌ از هردو الگوریتم استفاده می‌ کنیم که به این این روش الگوریتم ‏های ترکیبی‌ (Hybrid) گفته می‌شود.

 

الگوریتم های نامتقارن و الگوریتم های ‏کلید متقارن دارای دو ماهیت کاملاً متفاوت می باشند و کاربردهای متفاوتی‌ نیز دارند به طور مثال در رمزنگاریهای ساده که ‏حجم داده‌ها بسیار زیاد است از الگوریتم متقارن استفاده می‌شود زیرا داده‌ها با سرعت بالاتری رمزنگاری و ‏رمزگشایی‌ شوند. اما در پروتکل هایی‌ که در اینترنت استفاده می‌شود، برای رمز نگاری کلید هایی‌ که نیاز به مدیریت ‏دارند از الگوریتمهای کلید عمومی‌ استفاده می‌شود.

 

برگزاري همايش‌ بین المللی فناوری اطلاعات، روح جديدي در كالبد پژوهشي جامعه فناوری اطلاعات كشور به ويژه پژوهشگران عزیز مي‌دمد. ضمن دعوت از همه اعضاي محترم علمي و دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي به شركت فعال در همايش بین المللی فناوری اطلاعات، درخواست مي‌شود با ارايه پيشنهادات وارسال مقالات سازند‌ه‌ي خود، كميته‌هاي علمي و اجرايي را در برگزاري هر چه بهترهمايش بین المللی فناوری اطلاعات ياري نمایید.همایش بین المللی فناوری اطلاعات در تهران برگزار می گردد.یکی از محورهای همایش فناوری اطلاعات شیوه های رمزنگاری در شبکه های کامپیوتری می باشد. پژوهشگر گرامی جهت اطلاع از محورهای همایش بین المللی فناوری اطلاعات کلیک نمایید.

 

 

برچسب ها: همایش فناوری اطلاعات 95 ،همایش بین المللی فناوری اطلاعات ،فناوری اطلاعات ، آی تی ،مقاله آی تی ، همایش آی تی ، اخبار فناوری اطلاعات ، مقاله رشته فناوری اطلاعات ، تجارت الکترونیکی ، بازاریابی الکترونیکی ، دولت الکترونیکی ، روابط عمومی الکترونیک ، گردشگری الکترونیکی ، فاوا ، فروشگاه اینترنتی ، فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی ،استانداردهای امنیت ، دیوار آتش ، شبکه‌ها

 

 


839
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش