کنگره جهانی فناوری های هوشمند
اسپانسر شوید
رییس شورای راهبردی کنگره

سرکار خانم زهرا اربابی

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر شورای راهبردی کنگره

جناب آقای سید محمد تقی بطحایی

عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

دبیر شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

جناب آقای نیما امیر شکاری

عضو پژوهشکده پولی و بانکی

دبیر علمی کنگره

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :عضویت در خبرنامه فناوری اطلاعات

کاربردهای ربات های صنعتی در صنایع مختلف

16 شهریور 1395

دبیرخانه همایش بین المللی فناوری اطلاعات اعلام می دارد: سالهای بسیاری است که در کشورهای بزرگ صنعتی استفاده از ربات در خطوط تولید مرسوم شده است. عمده ترین دلایل استفاده از این سیستم ها را می توان کاهش هزینه ها، افزایش کیفیت محصول و تولید با کیفیت یکنواخت، افزایش تولید، کاهش ضایعات، کاهش مصرف مواد اولیه و کاهش مصرف انرژی نام برد...بهبود کیفیت کار برای کارمندان و ایمنی و سلامت آنها و در نتیجه کاهش هزینه های درمان و سختی کار نیز از دیگر نتایج استفاده از این سیستم ها در خطوط تولید است. اما بد نیست بدانیم که استفاده از بازوهای رباتیک موجب کاهش فضای کار، کاهش هزینه سرمایه ای، افزایش بهره وری و افزایش انعطاف پذیری تولید محصول نیز می گردد. انعطاف پذیری بازوهای رباتیک با توجه به برنامه پذیر بودن آن ها نکته مثبتی است که این امکان را به صنایع می دهد تا انجام هر عملی را با دقت و سرعت بالا از این سیستم ها انتظار داشته باشند. لذا با تغییر فرآیند محصول یا تغییر در نوع و مدل محصول، دیگر نیازی به خرید ماشین آلات جدید یا تغییرات عمده در خطوط تولید نیست.

ساده ترین مدل ربات های صنعتی که عموماً ارزان ترین مدل ها نیز هستند قدرت حمل باری در حدود 90 تا 150 کیلوگرم و شعاع دسترسی در حدود 2 تا 3 متر دارند. منظور از قدرت حمل، ماکزیمم وزنی است که این رباتها می توانند بلند کنند و این بدان معنا نیست که حتماً باید در استفاده از آنها بیشترین وزن ممکن بر روی ربات قرار گیرد. عموماً نیز مشاهده شده به علت هزینه های اندک این مدل ها برای کارهای سبک نیز از آنها استفاده میگردد.همانطور که گفته شد از بازوهای رباتیک برای انجام هر عملی در صنایع می توان استفاده نمود و ما قصد داریم در این مقاله فرآیندهایی را که تا کنون توسط ربات در صنایع جهان انجام شده است را مختصر شرح دهیم.

جوشکاری قوسی (Arc welding):

انواع جوش CO2 و آرگون. از ویژگی های این نوع جوشکاری توسط ربات می توان به سرعت و دقت بسیار اشاره کرد. چرا که در طول جوش های زیاد نیروی انسانی توانایی جوش یکنواخت را از دست می دهد و ظاهر نامناسبی برای جوش ایجاد می شود. قابلیت حرکت های خطی، دایره ای و منحنی های پیچیده توسط ربات در این نوع کاربرد بسیار مفید است. از مزایای استفاده از ربات در این فرآیند، کاهش آسیب برای نیروی انسانی، سرعت و دقت یکنواخت است. همچنین در طول جوش های بلند که نیروی انسانی توانایی جوش یکنواخت و بدون وقفه را ندارد رباتی با شعاع دسترسی متوسط می تواند خط مستقیمی را در طول های بلند (یک ربات نوعی تاحدود 4 متر) به صورت یکنواخت طی نماید که نتیجه آن جوش خطی بسیار تمیز و یکنواخت خواهد بود.

مونتاژکاری (Assembly):

سرعت و دقت بازوهای رباتیک در عملیات مونتاژ کاری اهمیت دارد. با توجه به نوع ابزاری که بر روی ربات نصب می شود انواع عملیات ها مانند جایگذاری قطعات داخل یکدیگر، بستن پیچ¬ها یا مهره ها، پرچ کردن، لحیم کاری بردهای الکترونیکی و غیره حتی تا جا انداختن خارهای فنری را می توان از ربات های صنعتی در عملیات مونتاژ کاری انتظار داشت. برای این کاربرد نیز ربات های متنوع بسیاری در مدل های خاص و با قابلیتهای ویژه ای ساخته شده است.

چسباندن و چسب زدن(Bonding / Sealing):

ریختن چسب به صورت یکنواخت و با حجم و اندازه تعیین شده مفید بودن استفاده از ربات را در این فرآیند اثبات می نماید.

اتاق تمیز(Cleanroom) :

با توجه به شرایط اتاق های تمیز و عدم توانایی نیروی انسانی در رفت و آمد های مکرر به اینگونه محیط هاو نیز استاندارد IP بالای این سیستم¬ها آلودگی نیز برای محیط های تمیز ندارند، استفاده از ربات های صنعتی را امری لازم و مفید جلوه میدهد.

ایه نشانی(Coating):

 

لایه نشانی از جمله فرآیندهایی است که در شرایط خاص مانند محیط خلاء، اتاق تمیز، کوره های داغ، محیط های شیمیایی انجام می گردد. لذا حضور انجام عملیات در اینگونه محیط ها نیازمند استفاده از ربات های صنعتی و بازوهای رباتیک می باشد.

برشکاری (Cutting):

با نصب انواع ابزار برشکاری اعم از برش لیزر، واتر جت، پلاسما، اسپیندل و یا حتی ابزارهای برشی خاص بر روی ربات های صنعتی می توان از این سیستم ها در فرآیندهای برشکاری استفاده نمود.

پلیسه گیری (Deburring) :

پس از فرآیندهای سوراخکاری و ماشین کاری حذف پلیسه ها و تمیز کردن لبه ها نیز بسیار حساس و مهم است و از ربات ها برای سرعت، دقت و یکنواختی کار استفاده می گردد.

توزیع محصولات و مواد (Dispensing):

توزیع محصولات در خط تولید، با سرعت و دقت بسیار و انتقال آن¬ها با مقدار کنترل شده برای مثال در خطوط تولید داروسازی یا تزریق انواع مواد مانند فوم از فرآیندهای دیگری است که توسط ربات های صنعتی قابل انجام است.

سوراخکاری(Drilling):

در سوراخکاری دقت، سرعت و قدرت ربات های صنعتی قابلیت مفیدی می باشد که باعث شده استفاده از این سیستم ها در این فرآیند افزایش یابد.

تابش باریکه الکترون(Electron Beam):

با توجه به قطر اندک این باریکه ها و خطرات و دقت مورد نیاز در استفاده از آن ها، انجام عملیات با ربات های صنعتی منطقی تر و بهتر است.

برش فیبر(Fiberglass Cutting):

در برش فیبر ذرات معلق خطرناکی تولید می¬گردند که برای انسان بسیار مضر و خطرناک است. در نتیجه علاوه بر دقت و سرعت، افزایش امنیت و سلامت نیروی انسانی نیز از دلایل عمده استفاده ربات های صنعتی در این فرآیندها است.

اسپری شعله(Flame Spray):

در پاشش رنگ بر روی پلاستیک کاربرد دارد. در این فرآیند شعله آتش در سطح قطعات پلاستیکی کار باعث بوجود آمدن رادیکالهای آزاد می گردد و پیوند مولکولی رنگ با قطعه را کامل تر می سازد. هم اکنون این فرآیند در شرکت های قطعه ساز (سازنده سپرهای رنگی خودرو) برای خودروسازان کشور به صورت دستی انجام می-شود و به علت عدم یکنواختی و دقت لازم، شاهد ریخته شدن رنگ سپر خودرو ها هستیم!!

جوشکاری زیر پودری(Flux Cored Welding):

با توجه به مزایای جوشکاری زیر پودری استفاده از ربات در طول جوش های بلند نیز این فرآیند را بسیار مفید تر نموده است. هم اکنون ماشین آلات خودکار بسیاری ساخته شده اند که این فرآیند را انجام می¬دهند اما این ماشین آلات مانند ربات¬های یک محور می¬مانند و تنها در یک راستا قابلیت جوش دارند در صورتی که یک ربات صنعتی معمولی دارای 6 محور است و میتواند حرکتهای منحنی و بسیار پیچیده را نیز به راحتی پیاده سازی کند.

 

ریخته گری(Foundry):

با توجه به خطرات این فرآیند استفاده از ربات نتایج مطلوبی دارد به گونه¬ای که شرکت های سازنده ربات های صنعتی مدلهایی را مخصوص این فرآیند طراحی و ساخته اند. معمولاً از ربات در عملیات ذوب ریزی، قالب گیری و جابجایی قطعات داغ استفاده میگردد.

براده برداری(Grinding):

ربات ها می توانند با نصب ابزار ماشین کاری، به عنوان دستگاه ماشین کاری 6 محوره استفاده گردند. در صورت متفاوت بوده طرح و مدل قطعه مورد ماشین کاری و عدم سری بودن کار نیز می توان از ربات های موسوم به CAD/CAM استفاده نمود. در این سیستم ها با دادن طراحی سه بعدی و نقشه های قطعه به سیستم کنترل، ربات عملیات مورد انتظار را طبق نقشه اجرا خواهد نمود.

 

برگزاري همايش‌ بین المللی فناوری اطلاعات، روح جديدي در كالبد پژوهشي جامعه فناوری اطلاعات كشور به ويژه پژوهشگران عزیز مي‌دمد. ضمن دعوت از همه اعضاي محترم علمي و دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تكميلي به شركت فعال در همايش بین المللی فناوری اطلاعات، درخواست مي‌شود با ارايه پيشنهادات وارسال مقالات سازند‌ه‌ي خود، كميته‌هاي علمي و اجرايي را در برگزاري هر چه بهترهمايش فناوری اطلاعات ياري نمایید.همایش بین المللی فناوری اطلاعات در تهران برگزار می گردد.یکی از محورهای همایش فناوری اطلاعات، کاربرد ربات هاي صنعتي می باشد. پژوهشگر گرامی جهت اطلاع از محورهای همایش بین المللی فناوری اطلاعات کلیک نمایید.

 

برچسب ها: فناوری اطلاعات ، آی تی ،مقاله آی تی ، همایش آی تی ، اخبار فناوری اطلاعات ، مقاله رشته فناوری اطلاعات ، همایش فناوری اطلاعات 95 ،همایش بین المللی فناوری اطلاعات ،تجارت الکترونیکی ، بازاریابی الکترونیکی ، دولت الکترونیکی ، روابط عمومی الکترونیک ، شهر الکترونیکی ، امنیت ، درگاه پرداخت الکترونیکی ، استاندارد EDIFACT ، رمزنگاری ، پروتکل های ایمن ، گردشگری الکترونیکی ، فاوا ، فروشگاه اینترنتی ، فضای مجازی ، شبکه های اجتماعی ، استانداردهای امنیت ، دیوار آتش ، شبکه‌ها

 

 

 


986
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش