کنگره جهانی فناوری های هوشمند
اسپانسر شوید
رییس شورای راهبردی کنگره

سرکار خانم زهرا اربابی

معاون توسعه منابع انسانی و پشتیبانی سازمان برنامه و بودجه کشور

رئیس شورای راهبردی کنگره

دبیر شورای راهبردی کنگره

جناب آقای سید محمد تقی بطحایی

عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر الدین طوسی

دبیر شورای راهبردی کنگره

دبیر علمی کنگره

جناب آقای نیما امیر شکاری

عضو پژوهشکده پولی و بانکی

دبیر علمی کنگره

روز شمار کنگره
تا روز برگزاری همایش :عضویت در خبرنامه فناوری اطلاعات

شارژ باتری شما تمام نخواهد شد!

31 مرداد 1395

            به نقل از واحد خبری همایش بین المللی فناوری اطلاعات:  
 پیشرفت فناوری در صنایع مختلف حوزه فناوری اطلاعات سرعت سرسام‌آوری یافته است و باتری‌های نیز نیازمند یک پیشرفت اساسی هستند تا قادر باشند نیازهای جدید را پوشش دهند. تاکنون، تلاش‌های زیادی برای متحول ساختن باتری‌ها انجام شده که هیچ کدام به نتیجه واقعی نرسیده‌اند و برخی نیز در حال توسعه هستند.
جدیدترین موردی که در این زمینه وارد فاز توسعه شده، نوع جدیدی از باتری‌های سیال است که دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست روی آن کار می‌کنند؛ منبع انرژی این باتری‌ها نیز جاذبه زمین است.
به گزارش ایتنا ایده نبوغ‌آمیز این باتری به‌تازگی در مقاله‌ای در مجله Energy A Enviromental Science منتشره شده که عنوان آن نیز «یک باتری سیال با هدررفتگی پایین انرژی و مبتنی بر تامین انرژی از جاذبه» است.
البته باتری‌های سیال ایده جدیدی نیستند و نخستین باتری‌های سیال به سال 1970 باز می‌گردد. ایده اصلی این است که از الکترودهای منفی و مثبتی که در مایع وجود دارند استفاده می‌شود و با یک غشا نیز از هم جدا می‌شوند. در این حالت، ذره‌هایی که از یک ترمینال به ترمینال دیگری در ماده سیال انتقال می‌یابند، برق تولید می‌کنند.
اما همه باتری‌های سیال پیشین یک مشکل مشترک داشتند: آنها به یک سیستم پیچیده و گران‌قیمت از مخزن‌ها، پمپ‌ها و سوپاپ‌ها وابسته بودند تا امکان انتقال عناصر شیمیمایی داخل سیستم فراهم شود.
سیستم جدید که  توسط دانشمندان موسسه فناوری ماساچوست طراحی شده است، نیاز به سیستم پیچیده پمپ‌ها را از بین برده است. در مقابل، این سیستم از یک منبع تغذیه ساده مبتنی بر جاذبه استفاده می‌کند تا مایع سیال را از درون کانال‌ها عبور دهد و برق تولید کند. علاوه بر این، نرخ تولید انرژی در این سیستم فقط با تنظیم زاویه باتری قابل افزایش یا کاهش است که این کار در نتیجه کاهش سرعت حرکت مایع سیال انجام خواهد شد.
اما خبر بد این‌که گروه دانشمندان مذکور در MIT با عرضه محصولی مبتنی بر این سیستم فاصله زیادی دارند. دانشمندان ارشد این گروه پیش‌بینی می‌کنند که این باتری ابتدا در یک خودرو مورد آزمایش قرار گیرد و امیدوارند که در نهایت به استفاده از این فناوری در انواع محصولات صنایع مختلف برسند.

همایش بین المللی فناوری اطلاعات در تهران برگزار می گردد. پژوهشگر گرامی برای اطلاع از محورهای همایش اینجا را کلیک نمایید.

برچسب ها :فناوری اطلاعات ،اطلاعات ،فناوری ، همایش فناوری اطلاعات ، همایش بین المللی فناوری،اطلاعات


645
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha


 
مرکز همایش